UKONČENÍ SPOLUPRÁCE SE SPOLKEM PŘÍZNIVCŮ ZŠ TYRŠOVA V KUŘIMI

Vážení rodiče, milí žáci, žákyně, přátelé školy,

dovoluji si Vás informovat, že k 1. únoru 2021 byla oficiálně ukončena spolupráce mezi naší školou a Spolkem příznivců ZŠ Tyršova v Kuřimi, který mnozí znáte pod zkratkou SPZŠ. V minulosti šlo o spolupráci velmi plodnou, plnou vzájemné důvěry, upřímnosti a otevřenosti, která vždy měla na zřeteli to nejpodstatnější – žáky naší školy. V posledních několika letech však bohužel již takto spolupráce nefunguje. Naopak se jevila jako nekonstruktivní a v mnoha ohledech se ze spolupráce vytráceli žáci a učitelé a působila dojmem honem za public relations ve prospěch spolku. Aby mohla spolupráce mezi dvěma zcela samostatnými právními subjekty (a tím škola i spolek jsou), které k sobě nemají žádné oficiální závazky, fungovat, musí být nastavena jako dialog dvou rovnocenných partnerů.  Protože celá spolupráce ale nabývala dojmu spíše kontrolní činnosti a elán k ní se ze strany zaměstnanců školy vytratil, nebylo v ní možné pokračovat.

Pokračovat ale určitě chceme v konání každoročního školního plesu. Možná se tento večer, který patří našim deváťákům a jejich polonéze, bude jmenovat jinak a možná se bude konat i v jiných prostorách, ale uděláme maximum, aby se konat mohl. Pokračovat budou samozřejmě i další aktivity.

V blízké budoucnosti by si zaměstnanci školy moc přáli vybudovat „klub rodičů“, jehož členy by byli zákonní zástupci našich dětí a jehož činnost by byla orientována výhradně na žáky. Klub by se spolupodílel na projektech, které by primárně vycházely z potřeb a přání samotné školy – na malých akcích vycházejících z návrhů Školního parlamentu, tj. dětí naší školy (a že těch nápadů mají!). Tyto akce by podporovaly setkávání žáků, pedagogů a rodičů, staly by se základem pro „setkávání se“ nejen v prostorách školy. Takovými projekty by mohly být rozmanité tvořivé dílničky, maškarní bál, odpolední Den dětí spojený s piknikem, školní akademie atd. Neboť důležitá není „velikost“ akce, ale její smysl – a to je společné setkávání, poznávání, budování a prohlubování dobrých vztahů ve škole. Pokud by se našli rodiče, kteří by se na takovém „klubu rodičů“ chtěli podílet, budeme nesmírně rádi.

Závěrem bychom chtěli upřímně poděkovat všem členům spolku SPZŠ, kteří dlouhá léta úzce a opravdu obětavě spolupracovali se školou, a to jak s bývalým vedením, tak současným.

Mgr. Bc. Hana Kočevová, ředitelka