JDEME SPOLEČNĚ, JDEME SPOLU – TYRŠOVKA PŘEDSTAVUJE NOVÝ ŠKOLNÍ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM PLATNÝ OD ŠKOLNÍHO ROKU 2020/2021

V tomto školním roce jsme si dali velký úkol – vytvořit zcela nový, moderním trendům odpovídající, školní vzdělávací program. Práce na něm začala již před mnoha měsíci, kdy jsme se pedagogů, žáků i rodičů formou dobrovolného dotazníkového šetření ptali, jaké změny by uvítali, jaké nové předměty by se jim líbily, jak by se měla škola profilovat a vůbec kam směřovat. Souhrnné vyhodnocení pak nastínilo základní obrysy nového školní vzdělávacího programu a ukázalo zájem o kvalitní všeobecné vzdělávání, o zvýšenou dotaci tělesné výchovy, anglického jazyka a informatiky a zájem nejen o povinně volitelné předměty jazykové, sportovní a přírodovědné, ale také o zcela nové předměty zaměřené na finanční gramotnost, osobnostní a sociální výchovu, mediální a environmentální výchovu.

Všechny tyto aspekty byly při tvorbě nového školního vzdělávacího programu akceptovány a konečný učební plán je výsledkem práce celého pedagogického sboru. Program je zaměřen na žáky, respektuje jejich individuální potřeby a možnosti a podněcuje k postupnému osvojování a rozvíjení klíčových kompetencí důležitých v praktickém životě. Zároveň vytváří školní prostředí, které podněcuje k objevování, zkoumání, tvoření a získávání důležitých dovedností a schopností a v němž je učitel především průvodcem a rádcem.

Zavádění nového ŠVP musí být postupné, proto se podle něj začne od nového školního roku 2020/2021 vyučovat nejprve v prvních a šestých třídách. V následujících letech poté bude jeho zavádění pokračovat i ve vyšších ročních – do pěti let na prvním stupni, resp. do čtyř let na druhém stupni pak bude podle něj vyučováno na celé škole.

NA CO SE TEDY MŮŽEME TĚŠIT?

Na prvním stupni bude:

• v 1. ročníku vyšší časová dotace u tělesné výchovy, kterou bude možné využít nejen pro relaxační chvilky
  • ve 2. ročníku vyšší časová dotace v anglickém jazyce – přičemž výuka angličtiny bude vedena aprobovanými učiteli tak, aby došlo k celkovému zkvalitnění výuky
  • pokračovat výuka plavání a školy v přírodě

Na druhém stupni nás čeká mnoho novinek:

• navyšujeme časovou dotaci pro předmět informatika – nově bude konzistentně vyučován od 5. až do 9. třídy tak, aby žáci získali odpovídající ICT dovednosti
  • zavádíme v 7. a 8. ročníku povinně volitelné předměty, které budou dotovány dvěma hodinami týdně – žáci si budou moci dle svého zájmu vybrat mezi konverzací v anglickém jazyce s rodilou mluvčí, sportovními hrami a přírodovědným praktikem zaměřeným na praktické bádání v oblasti přírodopisu, fyziky a chemie
  • zavádíme nové předměty k rozvoji klíčových kompetencí tolik potřebných v současném světě – v 6. ročníku budou mít žáci osobnostní a sociální výchovu, v 8. ročníku finanční gramotnost a v 9. ročníku mediální výchovu
  • ve všech ročnících budou některé hodiny matematiky a českého jazyka půlené – tzn. vzniknou skupiny o menším počtu žáků a bude lepší prostor pro individuální a diferencovaný přístup
  • v 6. ročníku bude hodina tělesné výchovy navíc, která bude využita k rozvoji pohybových a ke zdravému životnímu stylu vedoucích dovedností žáků
  • pokračovat budeme v pořádání každoročního lyžařského výcvikového kurzu

V rámci prvního i druhého stupně bude zároveň více akcentována environmentální problematika, díky nově vybudované dílně bude atraktivnější a pestřejší výuka praktických činností a na obou stupních budou v ročnících pořádány společné projekty zaměřené na tzv. průřezová témata – demokratické hodnoty, na evropskou a globální problematiku, na multikulturní výchovu a ekologické otázky soudobého světa.

Tak – a jak se bude náš nový tyršovácký školní vzdělávací program jmenovat?

JDEME SPOLEČNĚ, JDEME SPOLU

…za objevováním, poznáním, věděním, přátelstvím, dobrodružstvím. Jdeme – nestojíme ani nepřešlapujeme na místě, jdeme – cestou, která má svůj začátek i konec, která sama o sobě může být cílem a která může mít také rozcestí, odbočky, zatáčky a zákruty… Ano, i takové cesty někdy jsou, ale pokud půjdeme nejen společně, ale především spolu – my pedagogové, žáci a rodiče – vše zvládneme. A z cesty, která zpočátku mohla někomu připadat dlouhá a obtížná, se stane pestrobarevné dobrodružství plné kamarádství, zábavy a objevování.

A na konci této cesty bychom rádi viděli absolventa TYRŠOVKY, který má kvalitní všeobecné znalosti, s nimiž se neztratí ani na vyhlášeném gymnáziu, aktivně ovládá anglický jazyk a zvládá základy dalšího cizího jazyka, dokáže funkčně využívat ICT technologie a zároveň ví o nástrahách virtuálního světa, zvládá mezilidskou komunikaci i vlastní sebeprezentaci, dokáže kriticky pracovat s informacemi, orientuje se v problematice finanční gramotnosti i globalizované společnosti a vnímá ochranu životního prostředí jako nezbytnou součást života na Zemi.

Věříme, že nový školní vzdělávací program Jdeme společně, jdeme spolu se stane ❤ naší Tyršovky! Čeká nás dlouhá cesta, ale společně to zvládneme!