INFORMACE PRO ZÁKONNÉ ZÁSTUPCE ŽÁKŮ, KTEŘÍ SE V LETOŠNÍM ROCE BUDOU HLÁSIT NA STŘEDNÍ ŠKOLY

23/01/2022

VYDÁVÁNÍ PŘIHLÁŠEK KE STUDIU ŠKOLOU

• Přihlášky ke studiu se budou pro žáky 5., 7. a 9. tříd tisknout ve škole v prvním únorovém týdnu.
  • Pokud mají zákonní zástupci zájem, je možné předvyplnit i střední školy, na které se žáci budou hlásit. K tomuto je potřeba zaslat přesný název školy, obor a kód oboru naší kariérní poradkyni paní Ocetkové na mail ocetkova@tyrsovkakurim.cz.
  • Přihlášky budou předány žákům.

VYDÁVÁNÍ ZÁPISOVÝCH LÍSTKŮ

• Zbývající zápisové lístky žáků 9. ročníků, jsou k vyzvednutí u třídních učitelů 9. tříd oproti podpisu.
  • Zápisové lístky pro žáky 5. a 7. tříd obdrží zákonní zástupci spolu s přihláškou nebo samostatně oproti podpisu na společné schůzce – na webových stránkách bude zveřejněn den, místo a čas, kdy se uskuteční.

ODEVZDÁNÍ PŘIHLÁŠEK

• Vyplněné a školou potvrzené přihlášky rodiče osobně odevzdají nebo doporučeným dopisem odešlou na vybrané střední školy.  Pokud se jedná o školu, kde je nezbytný lékařský posudek, je třeba jej k přihlášce přiložit nebo přímo potvrdit na přihlášce.
  • Termín podání přihlášky pro 1. kolo přijímacího řízení je do 1. března 2022.  K tomuto termínu už musí být přihláška na SŠ, proto pokud budete posílat přihlášku poštou, je třeba mít časovou rezervu.

PŘIJÍMACI ŘÍZENÍ

• V přijímacím řízení do oborů s maturitní zkouškou se koná vždy státní jednotná přijímací zkouška (JPZ) z matematiky a z českého jazyka a literatury.
  • JPZ do čtyřletých oborů vzdělání s maturitní zkouškou a nástaveb se konají pouze v 1. kole přijímacího řízení, a to 12. a 13. dubna 2022.
  • Datum konání JPZ do víceletých gymnázií (šestiletých a osmiletých) je stanoven na 19. a 20. dubna 2022.
  • Každý uchazeč může jednotnou zkoušku konat dvakrát, v prvním stanoveném termínu ve škole uvedené na přihlášce v prvním pořadí, ve druhém stanoveném termínu ve škole uvedené na přihlášce ve druhém pořadí.
  • Náhradní termín pro konání jednotných přijímacích zkoušek je stanoven na 10. a 11. května 2022.
  • Ředitel střední školy může také rozhodnout o konání školní přijímací zkoušky, přičemž stanoví dva termíny pro její konání. Pro obory vzdělávání s maturitní zkouškou se konají školní přijímací zkoušky do 1. ročníků v období od 12. do 28. dubna 2022. Pro ostatní obory vzdělávání – do 1. ročníků oborů vzdělání bez talentové a maturitní zkoušky se konají školní přijímací zkoušky v období od 22. do 30. dubna 2022.

PŘIJETÍ NEBO NEPŘIJETÍ NA SŠ

• Pokud bude žák přijat na dvě školy najednou, vybere si jednu školu a na ni bude muset do 10 pracovních dnů od doručení rozhodnutí o přijetí odevzdat zápisový lístek, který obdrží od nás, a to pouze jeden.
  • Škola, která do uvedené lhůty zápisový lístek neobdrží pak počítá s tím, že si uchazeč vybral jinou školu.
  • Vzetí zpět zápisového lístku je možné pouze v případě přijetí na základě odvolání nebo odevzdání zápisového lístku do oboru vzdělání s talentovou zkouškou (včetně konzervatoře) a následné přijetí do oboru vzdělání bez talentové zkoušky.
  • Pokud žák není přijat v 1. kole na SŠ, rodiče si samostatně zajistí nové přihlášky.
  • V dalších kolech si mohou žáci podat neomezený počet přihlášek, vyplní vždy na přihlášce pouze jednu školu a nedělají přijímačky.
  • Kolo přijímacího řízení je ukončeno až po odvoláních. Odvolací lhůta je 3 dny po obdržení rozhodnutí o nepřijetí. Odvolání se píše řediteli SŠ. Je dobré vždy využít možnosti odvolat se.

ŽÁCI SE SVP

• Pokud je Vaše dítě žákem se specifickými vzdělávacími potřebami a Vy chcete, aby bylo zohledněno při přijímacím řízení (poskytnuto více času), je nutné k přihlášce přiložit aktuální zprávu z PPP, SPC (tedy zprávu z letošního roku). Je vždy potřeba včas kontaktovat poradnu a domluvit si termín vyšetření.

Další informace k JPZ najdete i tady:  https://www.tyrsovkakurim.cz/paprsek/karierni-poradenstvi/.

K dispozici pro případné dotazy je Vám i naše kariérní poradkyně Irena Ocetková, a to na  telelefonu 541 230 307 (kl. 64) nebo 702 233 899 a mailu ocetkova@tyrsovkakurim.cz.

Celý text pro tisk je v příloze.